Nazywany pieszczotliwie Rzeczpospolitą Ptasią, Park Narodowy „Ujście Warty”, jest „najmłodszym” spośród wszystkich 23 polskich parków narodowych.

Utworzono go w lipcu 2001r., łącząc rezerwat przyrody Słońsk i fragment Parku Krajobrazowego Ujście Warty. Powierzchnia, licząca nieco ponad 80km2, daje szansę zobaczenia większości atrakcji w krótkim czasie (to dobra informacja dla tych, którzy się spieszą). Na wycieczkę do Parku można zabrać rower – silna kondycja nie jest szczególnie potrzebna, bo cały teren jest płaski. Najciekawszą opcją dla cyklistów, szczególnie tych, chcących poznać też trochę historii melioracji, jest 30km ścieżka przyrodnicza „Na dwóch kółkach przez Polder Północny”. Jednak przede wszystkim, Park Narodowy „Ujście Warty”, to bogata awifauna.

Wybierając rower lub spacer po rozległych, podmokłych łąkach i pastwiskach, nie dość, że spotkamy wolno pasące się krowy i konie, to jest szansa zobaczyć rzadkie ptaki, takie jak: żuraw, bielik, rycyk, rybitwa czarna, derkacz czy gęś tundrowa (będąca symbolem Parku). Stwierdzono tutaj występowanie aż 245 różnych gatunków ptasiej rodziny, wiele z nich ma w okolicy swoje stanowiska lęgowe. Ścieżka przyrodnicza „Ptasim szlakiem”, jak już sama nazwa wskazuje, jest świetnym wyborem na obcowanie ze skrzydlatą fauną i poznawanie jej zwyczajów.

Na końcu tej 2km trasy, znajduje się czatownia, skąd można obserwować ptaki i ich żerowanie, gody czy wodzenie młodych przez ptasich rodziców. Jedna uwaga – lornetka to wyposażenie obowiązkowe na wycieczkę do Parku!