Z czym kojarzona jest Grecja? Dla jednych to malownicze plaże, dla innych – pozostałości antycznych miast i starożytne świątynie. Są jednak i tacy, którzy dostrzegli w tym kraju piękno ptasiego świata. Choć niektórym trudno w to uwierzyć, Grecja jest krajem wręcz wymarzonym dla ornitologów.

To oni, ptasi fanatycy, przybywają tu na wczasy z lornetką z całego świata. Jakie miejsca są w tym kraju najlepszymi punktami do obserwacji ptaków? Oto mały poradnik dla wybierających się do Grecji ornitologów.

Ptaki mogą być jedną z większych atrakcji Grecji, szczególnie dla tych, którzy ornitologią zajmują się „na poważnie”. Jednak i „zwykli” turyści mogą podziwiać ich piękno. Warto zatem w czasie podróży po Grecji zwrócić uwagę i na nie. Można je podziwiać zarówno na terenach górskich (tu dominują ptaki drapieżne) oraz w pobliżu miast (tu prym wiodą rybitwy i mewy). Najciekawsze gatunki można spotkać jednak w deltach greckich rzek, przy czym szczególnie atrakcyjnymi pod tym względem są delty Acheloosu, Evrosu oraz Nestos.

W delcie Nestos można podziwiać rybitwy, czaple oraz mewy. Znacznie bardziej urozmaicone są już tereny delty Evros, w której pojawiają się również pelikany i kormorany. Za najcenniejszy dla ornitologów obszar uchodzi jednak delta Acheloosu, która uznawana jest za największe skupisko dzikiego ptactwa w całej Grecji. W delcie tej rzeki nie brak kanałów i płytkich zatoczek, które upodobały sobie ptaki.

Nad kanałami najczęściej pojawiają się pliszki i skowronki. Na terenie delty położonym bliżej morza można natomiast podziwiać czaple i kormorany. Chętnie zaglądają tu również mewy.