Bóbr jest jednym z największych gryzoni na świecie. Łatwo go rozpoznać po górnych zębach siecznych, które mierzą od 20 do 25 milimetrów, i jest dobrze znany ze swoich potężnych szczęk, którymi ścina drzewa do budowy tam i domów. Istnieją dwa gatunki bobrów: bóbr amerykański, który w wieku dorosłym waży 25 kilogramów, oraz bóbr euroazjatycki, który jest zbliżony wagą do bobra amerykańskiego, ma węższy ogon i mniejszą głowę.

Karmienie

W przeciwieństwie do większości ssaków, bobry potrafią trawić celulozę z drzew. Rzeczywiście, jest to bardzo ważna substancja w ich diecie, a korzenie i kora topoli, wierzby i klonu są podstawą ich diety.

Reprodukcja

Bobry łączą się w pary podczas miesięcy zimowych. Okres ciąży wynosi 60-128 dni u bobrów euroazjatyckich i 105-107 dni u bobrów amerykańskich. W obu przypadkach samice rodzą od dwóch do sześciu potomków, które pierwsze dwa lata życia spędzają wewnątrz kryjówki rodziców. Następnie wyłaniają się nory i robią swoje.

Zachowanie

Bóbr jest zwierzęciem nocnym, większość czasu spędza na budowaniu tam i domów oraz na jedzeniu. Jest doskonałym pływakiem, może przebywać pod wodą nawet do 15 minut. Nie hibernuje, przez całą zimę regularnie wychodzi z ukrycia, aby zdobyć potrzebny pokarm. Ponadto jest bardzo terytorialny, a nawet może być agresywny wobec intruzów. Posiada dwa gruczoły zapachowe u nasady ogona, a wydzieliny z tych gruczołów wykorzystuje do oznaczania swojego terytorium. Ich ciało ma opływowy kształt, dlatego bobry bardzo dobrze pływają i nurkują. Dodatkowym atutem jest przezroczysta trzecia powieka, która ma za zadanie chronić ich oczy podczas nurkowania.

Ekosystemy

Jednym z najciekawszych faktów dotyczących bobra jest to, że ma on duży wpływ na ekosystemy. Tamy zmieniają bieg rzek i zapobiegają erozji, a bóbr jest najlepszy w ich budowaniu. Gdy gromadzi się gruz i osady, zmniejsza się ilość azotu, a zwiększa ilość węgla. Zmiany chemiczne przyciągają nowe gatunki ryb, ptaków i płazów. W rodzinie gryzoni bobry mają największe mózgi w stosunku do masy całego ciała, dzięki czemu potrafią działać bardzo logicznie i systematycznie, dostosowując środowisko do własnych potrzeb. Bobry w znacznych ilościach występują np. w Rezerwacie Przyrody „Miewa Łacha” w okolicach Mikoszewa.

Drapieżniki

Najczęstszymi drapieżnikami bobra są kojot, jastrząb, niedźwiedź grizzly, orzeł, ryś, puma i wilk. Ludzie są również zagrożeniem dla bobrów, ponieważ ich futro jest bardzo cenione. Drapieżnictwo jest powszechne u młodych, ponieważ są one mniejsze od dorosłych.