Dla miłośników przyrody jest ona miejscem wyjątkowym. Puszcza Niepołomicka to nie tylko wspaniały kompleks leśny, ale i miejsce, które może się pochwalić niezwykłą historią. Dlaczego w czasie wycieczki po Małopolsce warto poświęcić nieco więcej uwagi temu kompleksowi leśnemu?

Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie? Puszcza Niepołomicka to wielki kompleks leśny, na terenie którego na turystów czekają rezerwaty przyrody oraz przepiękne, tajemnicze leśne uroczyska. Tu w wielu miejscach na turystów – przyrodników czekają rzadkie okazy flory i fauny, którym z pewnością warto się uważniej przyjrzeć. Zachowany fragment wielkiej Puszczy Niepołomickiej obejmuje dziś około 115 kilometrów kwadratowych. Na tej powierzchni występują tak ciekawe rezerwaty, jak rezerwat „Dębina” w pobliżu Proszówek oraz rezerwat „Wiślisko Kobyle”. To bardzo cenne pod względem przyrodniczym fragmenty Puszczy, zatem warto je odwiedzić w trakcie wycieczki po tym kompleksie leśnym.

Gdzie jeszcze warto się wybrać? Jednym z najciekawszych miejsc na terenie Puszczy Białowieskiej jest Poszyna, znana z tak wielkiej ciekawostki, jak ośrodek hodowlany żubrów, do którego w 1938 r. sprowadzono okazy z Puszczy Białowieskiej. Inna atrakcja, której w czasie wycieczki warto poświęcić swą uwagę, to niewielki cmentarz wojenny, znajdujący się w pobliżu Poszyny, na terenie uroczyska zwanego „Osikówką”. Mogiły żydowskie na pograniczu Proszówek i Baczkowa są z kolei smutną pamiątką z czasów II wojny światowej, kiedy tu w niepołomickich lasach dokonywano wielu egzekucji na Żydach pochodzących z okolicznych miejscowości.

Dzięki takim atrakcjom, Puszcza Niepołomicka staje się miejscem atrakcyjnym nie tylko dla miłośników przyrody, ale i dla tych turystów, którzy chcą w ciekawy sposób poszerzać swą wiedzę na temat Polski i jej historii.