1. Skoki przez przeszkody

Jest to jedna z najbardziej znanych dyscyplin w świecie jeździeckim i uprawiana praktycznie na całym świecie. Polega na pokonywaniu konno przeszkód na ponumerowanym torze. Przeszkody te składają się z prętów, a pokonanie ich z sukcesem oznacza niepopełnienie żadnych błędów z powodu strącenia. Wysokość przeszkód różni się w zależności od rodzaju zawodów. Uprawianie tej dyscypliny wymaga dobrej komunikacji między jeźdźcem a koniem, a także relacji zaufania, bezpieczeństwa i szacunku.

2. Ujeżdżanie konia

Obok skoków, ujeżdżenie jest jedną z najbardziej popularnych i uprawianych dyscyplin na całym świecie. W tej dyscyplinie wykonuje się szereg ruchów, które opierają się na harmonii między jeźdźcem a koniem. Trudność ruchów wiąże się z ustalonym wcześniej programem wskazującym wszystkie ruchy do wykonania i ich kolejność. Wszystkie ruchy są dla konia naturalne, choć aby osiągnąć idealny rytm i wykonanie, para musi stale trenować. Ta dyscyplina olimpijska uprawiana jest na arenie o określonych wymiarach 20 metrów x 60 metrów lub 20 x 40 metrów, obok której znajdują się sędziowie, którzy punktują ćwiczenia za pomocą notatek i komentarzy. Każdy może amatorsko uprawiać ujeżdżanie konia. Możesz spróbować swoich sił w stadinie konii Rumak!

3. Wyścigi

Dyscyplina ta polega na pokonywaniu konno długich dystansów w ciągu jednego dnia, których trasa przebiega przez różne tereny i jest uzależniona od warunków atmosferycznych. Zawody rajdowe wymagają dużego wcześniejszego przygotowania pod względem szybkości oraz wytrzymałości fizycznej i psychicznej konia i jeźdźca. To trudny sport, w których trzeba pokonać kilkadziesiąt kilometrów w odpowiednim tempie i umieć dozować energię konia. W trakcie wyścigu odbywają się kontrole weterynaryjne mające na celu zmierzenie m.in. tętna konia, a na koniec imprezy po raz ostatni sprawdzane jest tętno konia. Jeśli tętno konia przekroczy dopuszczalną wartość, zespół zostaje wyeliminowany.

4. Horseball

Jest to dyscyplina, w której dwie drużyny składające się z sześciu zawodników (czterech na boisku i dwóch rezerwowych) rywalizują o zdobycie największej ilości bramek. Piłka ma sześć skórzanych uchwytów do trzymania i musi przejść przez pionowe kosze.
Ruchy muszą obejmować co najmniej trzy podania z trzema różnymi zawodnikami z drużyny atakującej i rozpoczynają się od podniesienia piłki z ziemi bez zsiadania z konia, dzięki temu, że strzemiona są przymocowane pod koniem za pomocą pasa.
Drużyny są mieszane, a dyscyplina ta ma wpływy z innych sportów, takich jak koszykówka (ze względu na kosz), piłka ręczna (10 sekund posiadania piłki) i rugby (ze względu na rodzaj stosowanego podania).